Jedwabna wyprawka

dsc_4956small

Jakie akcesoria potrzebujemy do malowania na jedwabiu:

KROSNO – jest wiele krosien do napinania jedwabiu. Są krosna drewniane regulowane w różnych wielkościach lub krosna batikowe bez regulacji. Najwygodniejsze i najprostsze ale też najdroższe są plastikowe,regulowane krosna firmy ARTYS w rozmiarze 56x56cm, 94 x 94 cm oraz  zestaw przedłużający do szali i większych formatów. Każde krosno kupuje się osobno. Polecam na początek kupić małą ramkę 56 x 56 gdyż jest praktyczna i nie zajmuje dużo miejsca na stole. Gdy się już rozmalujemy będzie można ją użyć jako przedłużenie do ramki 94 x 94 cm. Plastikowe krosna posiadają w zestawie haczyki do przymocowania materiału. Jeśli kupimy krosno drewniane trzeba zaopatrzyć się w  specjalne pineski trójigłowe.

PĘDZLE -można używać specjalnych pędzli z naturalnego włosia jak do akwareli. Jeśli na początku będziemy malować farbami do utrwalenia przez prasowanie warto używać pędzle syntetyczne gdyż te farby bardzo niszczą pędzle. Numeracja pędzli: od 8-10-12  i duży pęzel do tła np. nr 30 lub szeroki miękki ławkowiec.

dsc_5000small

FARBY – na początku proponuje zacząć malować na jedwabiu farbami utrwalanymi przez prasowanie. Dlaczego? Jest wiele różnych opinii że malowanie farbami do żelazka na jedwabiu to nie malowanie na jedwabiu. Jest wiele sposobów i technik malowania i farbowania jedwabiu. To jasne – więc jeśli chcemy rozpocząć malować farby do żelazka będą najprostsze, najtańsze i co najważniejsze najłatwiej dostępne w Polsce. Nasze malowane prace będą natychmiast gotowe po zaprasowaniu i będziemy szybciej się uczyć. A jeśli nam się spodoba malowanie napewno będziemy eksperymentować z rożnymi technikami. Warto wiedzieć, że do techniki utrwalania – parowej i żelazkowej potrzebujemy zupełnie innych farb i mediów.
Najbardziej dostępne w Polsce są farby PEBEO SetaSilk – do dyspozycji jest 29 barw w pojemnikach 45ml z dozownikiem. Pomimo wąskiej palety farby powinny  wystarczyć do malowania wielu zestawień kolorystycznych.
Firmą która ma największą paletę kolorów jest niemiecka JAVANA Seidenmalfarbe posiada ponad 60 barw w słoiczkach 50 ml. W palecie wiele wyrafinowanych odcieni i gotowych kolorów . 

Farby firm MARABU Silk to około 45 odcieni w słoikach 50 ml – w tym także wiele ciekawych, niespotykanych kolorów.

Polecam też farby firmy DEKA Silk – 50ml – niestety są dostępne tylko w Niemczech i tylko w internecie ale bardzo dobrze się maluje tymi farbami i mają piękne kolory.

Dobrą wiadomością dla malujących farbami do „żelażka” jest to, że można mieszać kolory różnych producentów.

Na początek powinniśmy posiadać min. 10 farb w kolorach: żółty, pomarańczowy, czerwony, różowy, błękitny, granatowy, zielony, brązowy, fioletowy, szary i ewentualnie czarny.

jedwab_02small

dsc_4961ssmallKONTURÓWKI – czyli gutta. Jeśli chcesz malować konturowo potrzebne będą Ci konturówki. Konturówki do malowania na jedwabiu w Polsce dostępne są głównie w tubkach 20ml firmy Pebeo lub Javana lub Marabu Contours & Effects w formie praktycznego pisaka z koncówką. Konturowanie to technika bardzo precyzyjna i jeśli chcemy aby kontur był cienki i płaski należy koniecznie kupić kontury w słoiczkach 50 ml /Javana/Marabu oraz specjalny mały plastikowy dozownik do gutty / konturowki o poj. max 25 ml oraz specjalne igły o różnej grubości np. 0,5mm / 0,7mm czy 0,9mm. Takie pojemniczki można kupić gdyż są stosowane również w innych technikach. Konturówkę ze słoika należy przelać do pojemnika /można dodać kilka kropli wody aby uzyskać lepszą płynność konturowki/. Z powodzeniem stosuje kontury firmy Marabu w podstawowych kolorach: bezbarwny, czarny, złoty, srebrny, biały. Kontury tak przygotowane są cienkie, płaskie i delikatne oraz miękkie.

MEDIA – do malowania przyda się kolor biały /Marabu Mischweiss – 50ml/ dzięki ktoremu możemy uzyskać pastelowe odcienie oraz medium do rozcięczania farby powyżej 25% czyli Pebeo Thinner – 45ml  lub Marabu Aufheller – 50 ml. Można zaopatrzyć się w specjalną sół do efektów lub sół kamienną gruboziarnistą którą możemy kupić w sklepie spożywczym.

INNE – paletka do malowania, biały talerzyk do mieszania kolorów, pojemniczki do teelightów z bezarwnego szkła świetnie się nadają do pracy z większą ilością farb. Słoik/szklanka na wodę. Ręcznik papierowy do odsączania pędzli, zwykłe waciki do zbierania większej ilości farby, kartki papieru.

JEDWAB – i tu problem ….hm bo jedwab 100% do malowania trudno jest kupić w Polsce. O ile można dostać gotową konfekcje typu chusteczki, apaszki czy szale to zakup jedwabiu w tzw. metrażu jest bardzo trudny zwlaszcza tzw czysty jedwab podszewkowy typu Pongge /Habotai 8 /10. Krepa która jest popularniejsza jest dostępna ale trudno na niej uczyć się robić próby gdyż jest droga a pozatym do jedwabiu tzw. ubraniowego dodaje się wiele dodatkowych włókien sztucznych aby zapobic uciążliwemu gnieceniu się materiału.
Najpopularniejszym jedwabiem do malowania na jedwabiu są apaszki i szale typu Pongge 05 . To cieniutki jedwab na którym dobrze się maluje początkującym.
Apaszki i chusteczki są ręcznie rolowane i występują w rozmiarach:
28 x 28 cm; 45 x 45 cm; 55 x 55 cm; 75 x 75 cm; 90 x 90 cm; 110 x 110cm
Szale w konfekcji występuje w rozmaiarach: 35 x 135 cm;  45 x 145cm; 45 x 160cm; 45 x180 cm oraz 90 x 180 cm
Jeśli szukamy jedwbiu grubszego polecam Pongge 06 gdyż ma w sobie i lekkość i mięsistość – niestety rzadko spotykany i dość drogi.
Z grubszych gatunków jedwabiu do malaowania nadają się: Pongge 08 /głównie na obrazy/ , Pongge 10, Crepe de Chine, Satyny na ubrania.
Polecam na początek malować niewielkie prace np. jedwabne małe chusteczki czy gawroszki.

DSC_1041smallok